Hidrosefali

Hidrosefali beynin normalde var olan ve içi su dolu olan boşluklarının gereğinden fazla şişmesidir. 

Kafatasının içi ve omurilik bölgemiz beyin omurilik sıvısı dediğimi tertemiz bir su ile doludur.

Beyin Omurilik Sıvısının Üretimi

 

Beyin omurilik sıvısı beyin içinde ve omuriliğin birçok yerinde kandan süzülerek oluşturulur. 

 

Ventriküller içinde BOS Koroid Pleksüs dediğimiz özel bir süzgeç sisteminden kanın içindeki suyun süzülmesi ile oluşturulur. Kan akımı devam ettiği sürece içeride BOS var mı, yok mu, az mı, çok mu diye bakmadan her dakikada 0,3 ml BOS oluşur. Günlük yaklaşık olarak 70 kg bir erişkinde 500 ml beyin omurilik sıvısı oluşturulur ve içerideki önceden oluşturulan sıvı da Araknoid villi dediğimiz tek yönlü ve basınç bağımlı olarak çalışan özel kanallardan kana doğru geri emilir.

 

Toplamda bir anda beyin zarının içinde 150 ml BOS vardır. Yani bir günde BOS üç defa kendini temizler ve yenilenir. Biraz daha inceleyecek olursak saatlik yaklaşık 18-20 ml BOS üretilir. BOS üretimi içerideki basınca bağlı değildir. İçeride ne kadar BOS olduğunu hesap etmediği gibi ne kadar yüksek basınca ulaşıldığını da bilmez. Kan basıncı yüksek olduğu sürece kandan su süzülerek beyin omurilik sıvısı olarak beyin içine akar. Aynı hızla da geri emilmesi gerekir. Ancak geri emilmesinde problem olursa BOS miktarı giderek artmaya başlar.

 

Beyin zarının örttüğü alan kafatası ve kemiklerle çevrili olduğu için yetişkinde esneme kabiliyeti yoktur. Kapalı bir kazan gibi düşünecek olursak giderek kafatasının içindeki basınç artar.

 

Kafa içi basınç rahat bir biçimde yan yatan bir kişide 7-15 cm/su olarak kabul edildir. 18 cm/su basıncını geçerse BOS basıncı artmış olarak kabul edildir. BOS basıncı ıkınmayla artar, derin derin nefes alıp verme ile düşer. 

Prof. Dr. Bülent DÜZ

Her haklı saklıdır, izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Yazılanlar bilgilendirme amaçlı olup başka amaçlar için kullanılamaz.
Reproduction, electronic or otherwise, without the permission of Bulent DUZ MD is strictly forbidden. All Rights Reserved.

2020