Sağ L4-5 serbest parçanın çıkarılması

 

Bel fıtığı hastalığı bel omurları arasında yerleşmiş olan disk adını verdiğimiz yapının bir kısmının yerinden taşarak ya da kopup çıkarak sinir köküne baskı yapmasından oluşur. Yerinden çıkan parça sinire sırtından, omuzundan, koltuk altından ya da sinirin geçtiği kanalın içine girerek kanaldan bası yapar.
Bu ameliyatta sağ L4-5 disk mesafesinden yerinden koparak çıkan bir disk parçasının L5 sinir kökünü sinirin sırt kısmından sıkıştırması görülüyor. Bu ameliyatta L5-sinir kökünü sırtından sıkıştıran serbest parçanın omurilik kanalının üst kısmı alındıktan sonra çıkarılması ve L4-5 disk mesafesinin boşaltılması görülüyor. Kolay anlaşılsın diye sinir kökü, disk mesafesi ve çıkarılan disk parçasını video üzerinde işaretleyerek gösterdim.

Prof. Dr. Bülent DÜZ

Her haklı saklıdır, izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Yazılanlar bilgilendirme amaçlı olup başka amaçlar için kullanılamaz.
Reproduction, electronic or otherwise, without the permission of Bulent DUZ MD is strictly forbidden. All Rights Reserved.

2020