Koroid pleksüs karsinomu – Çocukluk çağı beyin tümörü

 

Koroid pleksüs papillomu ve karsinomu çocukluk çağı beyin tümörleri arasında yer almaktadır.

Nadir görülürler. Koroid pleksüs adenomlarının tam olarak çıkarılması hastalığın tek tedavisidir. Koroid pleksüs karsinomları ise çok kanamalı ve çok hızlı büyüdüklerinden çıkarılması son derece zor olan beyin tümörleridir. Koroid pleksüs karsinomları da papillomları gibi tam olarak çıkarılmalı ancak sonrasında kemoterapi yapılmalıdır.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda son derece nadir görülen hem her iki lateral ventrikülü hem de 3. ventrikülü birlikte tutan dev bir koroid pleksüs karsinomunun çıkarılmadan önceki ve sonraki görüntülerini izleteceğim. Bu tümörü tam olarak çıkararak göreceğiniz sonuca ulaşmak için hastayı 7 defa ameliyat etmek zorunda kaldım. Bebeğin küçük bedeninde yeteri kadar kan olmaması son derece kanlı olan ameliyatı birçok kere yarım bıraktırmaya zorladı. Ama sonunda tümörün hepsini çıkarmaya muvaffak oldum.

Prof. Dr. Bülent DÜZ

Her haklı saklıdır, izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Yazılanlar bilgilendirme amaçlı olup başka amaçlar için kullanılamaz.
Reproduction, electronic or otherwise, without the permission of Bulent DUZ MD is strictly forbidden. All Rights Reserved.

2020