Sol L4-5 foraminal serbest disk parçasının çıkarılması

 

Bel fıtığı hastalığı bel omurları arasında yerleşmiş olan disk adını verdiğimiz yapının bir kısmının yerinden taşarak ya da kopup çıkarak sinir köküne baskı yapmasından oluşur. Yerinden çıkan parça sinire sırtından, omuzundan, koltuk altından ya da sinirin geçtiği kanalın içine girerek kanaldan bası yapar (foraminal disk). Bu ameliyatta sol L4-5 disk mesafesinden yerinden koparak çıkan bir disk parçasının L5 sinir kökünün girdiği kanala girdikten sonra kanal içinde sinir kökünü sıkıştırması görülüyor. Bu ameliyatta L5-sinir kökünü kanal içinde sıkıştıran serbest parçanın kemik kanalın üst kısmı alındıktan sonra kanaldan çıkarılması ve L4-5 disk mesafesinin boşaltılması görülüyor. Kolay anlaşılsın diye sinir kökü, disk mesafesi ve çıkarılan disk parçasını video üzerinde işaretleyerek gösterdim

Prof. Dr. Bülent DÜZ

Her haklı saklıdır, izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Yazılanlar bilgilendirme amaçlı olup başka amaçlar için kullanılamaz.
Reproduction, electronic or otherwise, without the permission of Bulent DUZ MD is strictly forbidden. All Rights Reserved.

2020